Właściwa lornetka – jak ją odnaleźć?

Wytrzymały sprzęt właściwej jakości posłuży nam przez wiele lat, w związku z tym przed zakupem lornetki powinno się poświęcić trochę czasu na odszukanie właściwego modelu. W toku poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, rozmiar obiektywu i odstęp źrenicy wyjściowej.

Najważniejsze parametry

Można stwierdzić, że lornetki to nic innego, jak spojone ze sobą dwie lunety, jednak o jakości obrazu rozsądza szereg parametrów. Jednym z najistotniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas cele będziemy w stanie zobaczyć. Trzeba jednakże wiedzieć, że za duże powiększenie przekłada się na zredukowanie pola widzenia i jasności obrazu. Najbardziej optymalny wybór do obserwacji z dłoni to lornetka oferujące powiększenie 12-15 razy. Rozmiar obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica frontowej soczewki – im jest większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może w czasie obserwacji w słabym oświetleniu.

Dzienna lub nocna?

Przed podjęciem kluczowej decyzji wskazane jest zastanowić się jeszcze do jakich zastosowań zamierzamy wykorzystywać nasz osprzęt. Trochę innymi parametrami charakteryzują się lornetki do obserwacji dziennych, i innymi te przeznaczone do użytku wieczorami oraz w nocy. Gdy wokół jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o sporym obiektywie, tym samym mniejsze rodzaje w zupełności starczą do podziwiania przyrody. Miłośnicy obserwacji astronomicznych powinni postawić na duże lornetki, które kumulować będą więcej światła. Najwygodniej taki model zamontować na specjalnym statywie, co sporo uprości eksploatację.

Cena ma znaczenie

Dobry sprzęt może być drogi, jednakże jego znaczna cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest poczekać trochę z zakupem oraz zebrać więcej pieniędzy na mocną lornetkę docenionego fabrykanta, która posłuży nam do końca życia, niż kupować kolejne sztuki kiepskiej jakości.