Zakup lunety – na co zwrócić uwagę?

Sporo osób lubiących obserwację dzikiej przyrody waży kupno solidnego osprzętu, który sporo to zadanie ułatwi. Dobór lunety może jednakże sprawić dużo trudów – którymi kryteriami kierować się w trakcie podejmowania decyzji?

Głównie – powiększenie

Jednym z najbardziej podstawowych parametrów Lunety jest powiększenie – im większe, tym bardziej dalekie obiekty będziemy mogli obserwować. Trzeba jednak pamiętać, że znaczne powiększenie łączy się z masywnymi gabarytami całego sprzętu, co może okazać się mało komfortowe w trakcie wypraw przyrodniczych. Na to, czy dobrze będziemy widzieć obraz wpływa również rozmiar obiektywu – im szersza, tym więcej światła dochodzi do oka, co przekłada się na wyższą jakość obserwacji. Wskazane jest także zwrócić uwagę na owo, czy ostrość widzenia na krańcach jest jednakowo dobra jak w środku.

Użyteczne akcesoria

W specjalistycznych sklepach na ogół znaleźć można lunety wykonane ze stali, bądź aluminium. Te drugie są dużo lżejsze, co przekłada się na wygodę korzystania. Gdy jednak zdecydujemy się na wersję ze stali, wskazane jest dokupić do niego statyw. Miłośnicy obserwacji natury bez względu na panujące warunki pogodowe powinni pomyśleć o specjalnej wodoodpornej obudowie, która skutecznie zabezpieczy narzędzie. Zanim dokonamy zakupu trzeba zastanowić się również, czy chcemy lunetę skonfigurować z sprzętem fotograficznym czy też kamerą.

Jeśli poszukujemy lunety do obserwacji zwierząt, dobrym wyborem będzie wariant z obiektywem o średnicy wynoszącej 80-85mm. Taki przyrząd zagwarantuje jasny, a przez to wysokiej jakości obraz.